Prowadząc rekrutację wolontariuszy zdarza się, iż słyszymy słowa krytyki: Jak tak można , przecież to nieludzkie zabierać psa po roku, trzeba nie mieć sumienia i tym podobne. Wielu spośród oponentów myśli, iż po przekazaniu psa do szkolenia specjalistycznego odcinamy się od osób , które podjęły się wychowania szczeniaka. Ale nie tak to działa ?
Wolontariusz, który przeszedł przez pełen proces wychowania psa jest dla Fundacji cenny. Dlaczego ? Dlatego, że większym wyzwaniem jest nauczyć człowieka jak wychować psa niż ….. psa wychować. Wolontariusze sami przyznają , że z drugim psem jest łatwiej, bo zaczyna procentować zdobyta wcześniej wiedza. Wolontariusz, który przekazał psa do szkolenia specjalistycznego jest wsparciem dla instruktora, gdy ten potrzebuje pomocy w opiece nad psem.
Na prośbę wolontariusza pies może spędzić ze swoją „rodziną” np. święta lub weekend. Wolontariusze są informowani o postępach w nauce , o zdanym egzaminie i o przekazaniu psa osobie niewidomej. Organizowane są wówczas spotkania podczas których wolontariusze poznają nowego opiekuna.