Czy wiecie co to takiego showdown? To obco brzmiące słowo jest nazwą dyscypliny sportowej powstałej z myślą o osobach niewidomych.
Showdown powstał w 1960 r. Wymyślił go niewidomy Kanadyjczyk, Joe Lewis. Przy tworzeniu zasad gry współpracował on z Patrickiem York, który był niewidomym kanadyjskim lekkoatletą. W Polsce zaczęto grać w showdown w 2010 r. Do spopularyzowania tej dyscypliny przyczynił się Lubomir Prask, wieloletni trener kadry Polski oraz trener najbardziej utytułowanego klubu w Polsce – Sprint Wrocław.
Gra showdown (niekiedy błędnie nazywana tenisem stołowym dla niewidomych) przeznaczona jest dla dwóch zawodników. Toczy się na prostokątnym stole, w którego przeciwległych krańcach umieszczone są bramki. Na środku stołu znajduje się pionowa tablica.W showdown gra się przy użyciu rakietek o długości 30 cm oraz piłeczki, w środku której znajdują się małe kuleczki (np. ze stali nierdzewnej), dzięki czemu piłka podczas gry jest słyszalna. Celem gry jest odbicie piłeczki w taki sposób, by przeszła ona pod tablicą i trafiła do bramki przeciwnika. Jeśli piłka dotknie ekranu i nie przejdzie punkt zdobywa przeciwnik. Piłkę można do woli odbijać od band po bokach stołu. Showdown jest grą zarówno indywidualną, jak i drużynową. W drużynie grają trzy osoby, w tym minimum jedna kobieta.
Wśród osób oczekujących na psa z Fundacji Labrador jest Krystian, 24 letni student z Wrocławia, jeden z czołowych polskich zawodników showdown.
Krystian uprawia showdown od 2013r. Ma na swoim kocie wiele sukcesów. W 2016 r. zdobył trzecie miejsce na mistrzostwach Europy we Włoszech, rok później w Szwecji stanął na podium jako drugi.
Za swój największy indywidulany sukces uznaje zwycięstwo w EUROPEAN TOP TWELVE. W turnieju tym bierze udział 12 najlepszych zawodników i 12 najlepszych zawodniczek z Europy.
Kobiety i mężczyźni rywalizują oddzielnie. ETT jest najtrudniejszym turniejem showdown, ponieważ zawodnicy muszą zagrać każdy z każdym w ciągu dwóch dni. Oznacza to 11 meczy do rozegrania, z których każdy toczy się do trzech wygranych setów.
W Światowym Rankingu IBSA (International Blind Sports Asociation) Showdown na dzień 31.08.2021r. Krystian zajął pierwsze miejsce wśród mężczyzn.
W zmaganiach grupowych Krystian i jego drużyna trzykrotnie wywalczyli złoto na Mistrzostwach Europy: w roku 2016, 2017 i 2019 r. oraz dwukrotnie na Mistrzostwach Świata.
Krystian poza sportem interesuje się również psychologią, (posiada licencjat w tej dziedzinie). Niedawno zaangażował się w popularyzowanie portalu społecznościowego dla niewidomych EltenLink. W wolnym czasie lubi czytać książki fantasy, zwiedzać różne kraje oraz grać w gry komputerowe.
Możesz pomóc Krystianowi i innym oczekującym na psa przewodnika wspierając naszą zabiórkę!